Ποδηλασία: Βραβεύσεις Κορυφαίων

 

Δελτίο Τύπου

Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2017

 

 

Κορυφαίοι της ποδηλασίας Βολικάκης, Ταμουρίδης, Αντωνιάδης, Σταυρακάκης και Καταπόδης

Αύριο Σάββατο (28/01) στην ΕΟΕ, οι βραβεύσεις της ΕΟΠ

Η Ελληνική ποδηλασία βραβεύει αύριο, Σάββατο (28/01), στις 18:00, τους μεγάλους πρωταγωνιστές της χρονιάς που πέρασε. Η ετήσια τιμητική εκδήλωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας, θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής – ΕΟΕ (Λ. Δημ. Βικέλα 52, στο Χαλάνδρι).

 

Μια αγωνιστική χρονιά με σημαντικές επιτυχίες για την Ελληνική ποδηλασία, τις μεγαλύτερες από τις οποίες πέτυχαν ο Χρήστος Βολικάκης, ο Γιώργος Σταυρακάκης, ο Γιάννης Ταμουρίδης, ο Δημήτρης Αντωνιάδης, ο Λουκάς Καταπόδης.

 

«Ολοκληρώθηκε μια ακόμα χρονιά με σημαντικές επιτυχίες από τους αθλητές και τις αθλήτριές μας. Λαμβάνοντας υπ’ όψιν μας τις δύσκολες συγκυρίες, κυρίως στο οικονομικό κομμάτι, είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι από το 2016. Χρονιά που έδειξε ότι υπάρχει πολύ και καλό έμψυχο υλικό και στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες», δήλωσε ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας της Ομοσπονδίας Παναγιώτης Πριστούρης, ο οποίος συνέχισε: «Θέλουμε να πιστεύουμε ότι το 2017 θα είναι ακόμα καλύτερο για την Ελληνική ποδηλασία. Και γι’ αυτό προσπαθούμε με όλες μας τις δυνάμεις».

 

Θα βραβευθούν  συνολικά οι κορυφαίοι 52 ποδηλάτες (36 αθλητές και 16 αθλήτριες) και τα 5 σωματεία που πρωταγωνίστησαν το 2016.

 

Πιο αναλυτικά, οι κορυφαίοι της χρονιάς:

  • στην πίστα ο Χρήστος Βολικάκης (ΠΟΗ Κάστρο) και ο Γιώργος Σταυρακάκης (ΠΟΧ Τάλως),
  • στον δρόμο ο Γιάννης Ταμουρίδης (ΠΑΟΚ),
  • στην ορεινή ο Δημήτρης Αντωνιάδης (ΠΣ Κρόνος),
  • στους ερασιτέχνες masters ο Λουκάς Καταπόδης (ΑΟ Πήγασος).

 

Οι υπόλοιποι βραβευθέντες ανά κατηγορία (ηλικιακή):

 

Άνδρες: Σωτήρης Μπρέτας (ΑΣ Βόλου Άκρατος), Αναστάσιος Αντωνόπουλος (Σπαρτιατικός ΓΣ), Ιωάννης Καλογερόπουλος (ΠΟ Πατρών), Νικόλαος Παγώνης (ΠΣ Κρόνος), Ζαφείρης Βολικάκης (ΑΠΟ Κορωπίου), Ζήσης Σούλιος (ΠΣ Κρόνος), Βασίλης Τσοπούρογλου (ΠΓΣ Λάρισας), Ιωάννης Σπανόπουλος (Πέλοτον ΠΟΗ Ατ), Γεώργιος Αργυριάδης (Πέλοτον ΠΟΗ Ατ.), Κωνσταντίνος Ανδριώτης (ΕΟΣ Αχαρνών), Αντώνιος Αχτύπης (ΠΟ Πατρών).

 

Γυναίκες: Βαρβάρα Φασόη (ΑΟ Ολυμπιακός), Ελένη Τσάβαρη (Μεσόγειος ΠΣ Ρόδου), Ιωάννα Πλέγα-Γαβριλάκη (ΠΕΣΑ Αστέρας), Μαρία Θεοχάρη (ΠΣ Κρόνος).

 

Έφηβοι: Βασίλειος Δημητρόπουλος (Σπαρτιατικός ΓΣ), Κωνσταντίνος Κωνσταντούρας (ΓΣ Διαγόρας), Παναγιώτης Λαβδάκης (ΠΟΧ Τάλως), Νικόλαος Καπετανίδης (ΑΣΟ Ποδηλάτης), Δημήτριος Χρηστάκος (Σπαρτιατικός ΓΣ), Ορφέας Συρίγος (ΑΣ Πρωτέας), Ιωάννης Κυριακίδης (ΑΣ Ο Ποδηλάτης).

 

Νεάνιδες: Αικατερίνη Ελευθεριάδου (ΠΟ Βέλος), Άννα Βάσσου (ΑΣ Ο Ποδηλάτης), Άννα Μπέντα (ΓΣ Διαγόρας).

 

Παίδες: Εμμανουήλ Ορφανουδάκης (ΑΟ Κύδων Χανίων), Ανδρέας Καλαθενός (ΓΣ Διαγόρας), Θεόδωρος Σταύρου (ΑΣ Βόλου Άκρατος).

 

Κορασίδες: Σταματία Κούρου (Ροδήλιος ΠΟ Ρόδου), Σοφία Λιοδάκη (ΠΟΧ Τάλως), Αθηνά Ζωή (ΑΟ Παράδεισος), Δήμητρα Τάτλη (ΠΑΟΚ).

 

Masters: Ευάγγελος Κουτρουμπάς (ΠΟΧ Τάλως), Δημήτριος Λυμπέρης (ΠΟΧ Τάλως), Γεώργιος Γκίνης (ΑΟ Θησέας), Χαράλαμπος Μαλισιανός (ΑΟ Αίολος).

 

Παμπαίδες: Σταμάτης Σαββάκης (Ροδήλιος ΠΟ Ρόδου), Αθανάσιος Βάγης (ΑΟ Άθλος). Παγκορασίδες: Παναγιώτα Μπέντα (ΓΣ Διαγόρας).

 

Μίνι Μεγάλα Αγόρια: Μιχάλης Σαλαλτζόπουλος (ΠΟ Κάστρο), Μιλτιάδης Χαρόβας (ΓΣ Διαγόρας). Μίνι Μεγάλα Κορίτσια: Κωνσταντίνα Φαρφαρά (ΑΕΚ Τρίπολης), Βασιλική Ορφανουδάκη (ΑΟ Κύδων Χανίων).

 

Μίνι Μικρά Αγόρια: Αλέξανδρος Πολυδερόπουλος (ΠΟ Πατρών), Νικόλαος Μάνθος (ΠΓΣ Λάρισας). Μίνι Μικρά Κορίτσια: Δέσποινα Τουρλή (ΠΑΟΚ), Θεοφανία Μαρνελάκη (ΑΟ Κύδων).

 

Ομαδικά – Σωματεία: ΠΟΧ Τάλως, ΠΣ Κρόνος, Πέλοτον ΠΟ Ηρ. Ατ., ΑΟ Ολυμπιακός, ΑΟ Κύδων Χανίων.

No comments yet.

Leave a Reply